پیام بازاریابی خود را پردازش کنید

بازاریابی

دومین قدم در نوشتن برنامه بازاریابی یک صفحه ای این است که پیام بازاریابی خود را پردازش کنید. اگر به ساختار عموم آگهی های تبلیغاتی توجه کنید این گونه است که در مورد کسب و کار خودشان توضیح می دهند، سپس در مورد ویژگی های محصول و اینکه آنها بهترین کیفیت، خدمات و بهترین محصول را ارائه می دهند می گویند. و در نهایت راه های ارتباطی با آنها.

آدم ها معمولا دوست دارند در مورد خودشان صحبت کنند. شما باید هوشمندانه عمل کنید و آگهی تبلیغاتی خود را به گونه ای طراحی و تولید کنید که در مورد مشتری و نیازهای مشتری تان صحبت شود.

اگر بتوانید خواسته یا نیاز مشتری را درست تشخیص دهید. یعنی نقطه درد را پیدا کنید، مطمئن باشید مشتری به حرف های شما گوش خواهد داد و به پیام بازاریابی تان توجه خواهد کرد.

 

پیام بازاریابی

پیام بازاریابی، پیام بازرگانی، پیام تبلیغات، پیشنهاد فروش. اینها کلماتی هستند که معمولا به جای خود به کار می روند (البته هرکدام به جای خود کاربرد متفاوتی دارد که در این مقاله قصد نداریم در مورد تفاوت آنها صحبت کنیم.)

پیام بازاریابی یا پیشنهاد فروش، مجموعه ای از کلمات است که قرار است به جامعه هدف شما انتقال داده شود. پیشنهاد بازاریابی قرار است مشتری را ترغیب کند تا از محصولات شما استفاده کند.

مرحله اول نوشتن بازاریابی یک صفحه ای انتخاب بازار هدف (Target Market) بود. در مرحله دوم می بایست پیام بازاریابی خود را بسازید و آن را پرورش دهید تا روی مخاطب تاثیرگذار باشد. مرحله سوم انتخاب کانال های بازاریابی است تا از طریق کانال های بازاریابی روی مخاطب تاثیر بگذارید.

احتمالا متوجه دلیل اهمیت پیام بازاریابی شده اید. اگر پیام بازاریابی نداشته باشید، یا پیام بازاریابی شما ضعیف باشد؛ عملا تمامی زحمات مرحله قبل و مراحل بعد از بین خواهد رفت.

پیشنهاد فروش منحصر بفرد

روشی که آقای آلن دیب در کتاب خود برای تدوین پیام بازاریابی صحبت کرده، ایجاد پیشنهاد فروش منحصر بفرد است. شما باید USP یا پیشنهاد فروش منحصر بفرد (Uniq Selling Proposition) را بسازید. لازم است دو سئوال را از خود بپرسید.

۱) مشتری چرا باید محصولی که شما تولید می کنید را بخرد.

۲) مهمتر اینکه قبول! مشتری احساس نیاز به محصول پیدا کرد. مثلا “برنج”. حالا چرا باید از برند تولیدی شما خرید کند.

اگر بتوانید این دو سئول را به صورت ساده و کوتاه پاسخ دهید می توان انتظار محصولتان موفق است. به شرطی که پاسخ هایتان منطقی باشد و واقعا بتوان با پاسخ به این دو سئوال جامعه هدف را قانع کرد.

ایجاد پیشنهاد منحصفر بفرد

ایجاد پیشنهاد منحصفر بفرد

به ذهن مخاطب وارد شوید

آدم ها دو بار تصمیم به خرید می گیرند. یکبار در ذهنشان، سپس در واقعیت. هنگامی که مخاطب در ذهن خود در حال کلنجار رفتن است که آیا بخرم؟ آیا نخرم؟ گفت و گویی در ذهن او شکل می گیرد. پیام بازاریابی باید به گفت و گوی جاری در ذهن مخاطب جهت بدهد.

نتیجه استفاده محصول شما برای مشتری چیست؟

به این نکته توجه کنید که مشتری دنبال نتیجه محصولات شماست. نه ویژگی محصولات. فردی که چای خریداری می کنید دنبال احساس سرحالی در نتیجه نوشیدن چای است. ورزشکاری که کفش نایک خریداری می کند دنبال حس راحتی و مورد قبول واقع شدن است.

زمانی که مشتری شما را با رقیبتان مقایسه می کند، کدام مزیت رقابتی است که باعث می شود مشتری به طرف شما کشیده شود؟ کاری کنید که در مقایسه با رقیب مانند مقایسه سیب با پرتقال باشید. نه مقایسه سیب با سیب!

تدوین پیشنهاد رد نشدنی

حالا وقت آن رسیده که پیشنهاد رد نشدنی یا همان پیشنهاد منحصر بفرد را آماده کنید و آن را پردازش کنید.

پیشنهاد رد نشدنی باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

  • ارزش

ارزش هایی که برای مخاطب ایجاد می کنید چه چیزهایی است. مزیت رقابتی شما چیست؟ این که چه تغییری در زندگی او ایجاد خواهد شد را بیان کنید.

  • زبان

پیشنهاد رد نشدنی باید زبان مشترک با مخاطب داشته باشد. زبان مشترک یعنی با همان ادبیاتی که آواتار جامعه هدف صحبت می کند با آن ها صحبت کنید.

  • چرایی

چرا این پیشنهاد را به مشتری می دهید؟ هدفی که از ارائه این پیشنهاد رد نشدنی به مخاطب را دارید ذکر کنید.

  • متقاعد سازی

باید پیشنهاد رد نشدنی را طوری طراحی کنید که احساسات مخاطب تحریک شود. هنگامی که احساسات مخاطب برانگیخته شد و هیجان ایجاد کردید نوبت به متقاعد سازی می رسد. اصطلاحا “هنگامی که تنور داغه نون رو بچسبون”

  • طرح پرداخت

چه طرح پرداختی دارید؟ مثلا به صورت اقساط، نقدی، ماهیانه و … . در مورد طرح پرداخت صحبت کنید.

  • گارانتی

چه گارانتی هایی را می دهید؟ حتما گارانتی، شرایط بازگشت محصول و مسائلی از این دست را در پیشنهاد رد نشدنی بیان کنید.

  • کمیابی

در پیشنهاد رد نشدنی کمیابی ایجاد کنید. زمان تعیین کنید. مثلا این پیشنهاد به مدت یک هفته موجود است. یا عرضه محدود. مثلا فلان تعداد از این محصول قرار است فروخته شود. و پس از این که به سقف فروش رسید، فروش را متوقف کنید.

پیشنهاد فروش رد نشدنی

پیشنهاد فروش رد نشدنی

درد را هدف بگیرید

توجه کنید که آدم ها هزینه درمان را خیلی راحت تر از هزینه پیشگیری پرداخت می کنند.

پس  ببینید مشتری شما چه درد هایی را دارد؟ محصول شما کدام درد را درمان می کند؟ وقتی مشتری در زندگی، محل کار، کسب و کار یا هرجای دیگر احساس نیاز می کند، برای رفع آن حاضر است مبلغی چند برابری را پرداخت کند.

نیاز به مشاوره دارید؟

تماس بگیرید.

مجید کریمی مطلوب

09125522684

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست