تدوین تاکتیک های قیمت گذاری

قیمت گذاری

مرحله هشتم در فرآیند ۱۱ مرحله ای قیمت گذاری، تدوین تاکتیک های قیمت گذاری می باشد. تاکتیک یعنی اجرای گروهی. تدوین تاکتیک های قیمت گذاری می بایست بسته به شرایط خرد و کلان کسب و کار و توسط تیم مدیریتی انجام شود.

انواع تاکتیک های قیمت گذاری:

هدایت قیمت

هدایت قیمت (Administered Pricing) یعنی شرکت شما به جایگاهی دست پیدا کند که قیمت های صنعت توسط شما تعیین شود. یعنی رقبای شما و فعالان حاضر در صنعت محصولات خود را بر اساس قیمتی که شما تدوین می کنید قیمت گذاری می کنند.

مبتنی بر هزینه تبدیل

تاکتیک قیمت گذاری مبتنی بر هزینه تبدیل (Conversion Cost Pricing) نوعی روش تولید محصول است. در این تاکتیک مواد اولیه توسط شرکت شما به تولید کنندگان داده شده، سپس تولید کننده محصول را با نام تجاری (Brand) شما تولید خواهد کرد.

به طور مثال در صنعت مواد شوینده، محصولات برند “تاژ” توسط شرکت های تولید کننده مختلف تولید می شود.

به این نوع تولید “مدیریت بدون کارخانه” می گویند.

قیمت تمام شده

در تاکتیک قیمت تمام شده (Cost Plus Pricing) قیمت تمام شده محصول محاسبه شده. بر اساس سیاست های شرکت و عرف بازار، درصدی سود به قیمت تمام شده اضافه می شود و به قیمت به مشتری اعلام خواهد شد. در واقع:

قیمت تمام شده (قیمت مصرف کننده) = قیمت تمام شده + قیمت تمام شده*سود

مبتنی بر هزینه نهایی

تاکتیک قیمت گذاری مبتنی بر هزینه نهایی (Differential Cost Pricing) قیمت گذاری بر اساس نقطه سر به سر محصول انجام می شود. مثلا اگر بخوهید سرمایه گذاری انجام شده برای تولید محصول طی دو سال بازگردانده شود (نرخ بازگشت سرمایه دو ساله باشد)؛ در این حالت توان فروش در دو سال محاسبه شده، سرمایه اولیه و هزینه های جاری نیز حساب می گردد. سپس قیمت واحد محصول بدست می آید.

تخفیفات

تاکتیک تخفیفات (Discounts) به تنهایی نمی تواند تاکتیک مناسبی باشد. چرا که اصطلاحا مشتری را بد عادت می کند و همواره انتظار تخفیف خوهد داشت.

نظریه اقتصادی

نظریه اقتصادی (Economic Theory) یکی از تاکتیک های قیمت گذاری است که بر اساس کشش قیمتی تقاضا، انواع کالاها و عوامل مختلف به اجرای فرآیند قیمت گذاری می پردازد.

مبتنی بر عدالت و انصاف

تاکتیک قیمت گذاری مبتنی بر عدالت و انصاف (Fair Pricing) یعنی قیمت گذاری منصفانه و با توجه به شرایط مشتری و عرف جامعه انجام بپذیرد.

تئوری بازی

تئوری بازی (Game Theory) یکی از تاکتیک هایی است که در آن چند رقیب همدست می شوند تا رقبا یا رقیب دیگر را از میدان به در کنند. تئوری بازی یعنی تبانی کردن برای حذف رقیب یا رقبا.

قیمت های کنترل شده

تاکتیک قیمت های کنترل شده (Regulated Prices) در کالاهایی کاربرد دارد که دولت در قیمت گذاری دخیل است. در ایران مانند لبنیات، نان، بنزین و … .

نیاز به مشاوره دارید؟

تماس بگیرید.

مجید کریمی مطلوب

09125522684

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست