بازار هدف خود را انتخاب کنید

بازاریابی

در اولین قدم نوشتن برنامه بازاریابی یک صفحه ای، می بایست بازار هدف خود را انتخاب کنید. بازار هدف در یک جمله یعنی مشتریان بالقوه شما. مشتریان بالقوه همان افرادی هستند که قرار است یک روز از محصول شما استفاده کنند.

بازار هدف چیست؟

بازار هدف چیست؟ بازار هدف (Target Market) قسمتی از جامعه است که شما آن قسمت را برای ارائه محصولات خود به آن ها انتخاب می کنید.
نکته ای که باید هنگام انتخاب بازار هدف مد نظر داشته باشید این است که بازار هدف به معنی تمامی افراد نیست. زمانی که شما در مورد همه افراد جامعه صحبت می کنید در واقع یعنی هیچکس.

“انتخاب بازار هدف به معنی همه افراد جامعه نیست.”

چرا که شما و کسب و کارتان توانایی بازارایابی و شناسایی محصول برای همه افراد را دارا نخواهید بود. اگر حجم زیادی از جامعه را برای ارائه محصولاتتان انتخاب کنید، پول و انرژی را هدر داده اید.

It's not Everyone

It’s not Everyone

چرا باید بازار هدف انتخاب کنید؟

سئوال اساسی که همواره برای برخی صاحبان کسب و کار پیش می آید، این است که با خود می گویند: “هرچقدر تعداد افرادی که محصول من را می شناسند بیشتر باشند، قاعدتا افراد بیشتری خرید خواهند کرد. پس باید بازار هدفم را گسترش دهم.”

این حرف قبول. ولی یک سئوال؟

آیا شما و کسب و کارتان انرژی و هزینه برای معرفی محصولاتتان به تمام افراد جامعه را خواهید داشت؟ مطئنا پاسخ “نه” می باشد. پس بازار هدف را انتخاب کنید تا تمرکز انرژی داشته باشید.

از طرفی زمانی که شما روی یک قسمتی از جامعه متمرکز می شوید، در آن قسمت به عنوان متخصص شناخته خواهید شد. در نتیجه زمانی که متخصص باشید، طبق قانون ۲۰/۸۰ قیمت برای مشتریانتان اهمیت چندانی نخواهد داشت.

انتخاب بازار هدف به روش PVP

روش PVP برای انتخاب بازار هدف به کار می رود. تا اینجای کار احتمالا قسمت های مختلف جامعه و محصولات مختلف برای هر قسمت از جامعه را در نظر دارید. در این روش شما باید سه پارامتر را اندازه گیری کنید و از ۱ تا ۱۰ به هر پارامتر نمره دهید. در نهایت برای شروع کار باید یک قسمت از جامعه را انتخاب کرده و محصول مورد نظر را به آنها رائه دهید.

۱- تحقیق شخصی (Personal Fulfillment)

یعنی خودتان از برخورد با این قسمت از بازار هدف چقدر لذت می برید. مثلا در مورد مکانیک ماشین اگر بخواهیم مثال بزنیم. این فرد می تواند مکانیکی خود را در حاشیه شهر، پایین شهر، مرکز شهر یا بالای شهر تاسس کند.

یا می تواند به صورت دیگری دسته بندی کند. از نظر نوع ماشین. مثلا ماشین های ایرانی، ماشین های خارجی.

۲- ارزش برای بازار (Value to the Marketplace)

دومین پارامتر که باید مورد اندازه گیری قرار گیرد، ارزشی است که محصول شما یا برند شما برای آن قسمت از بازار ایجاد می کنید. و از طرف دیگر این قسمت از بازار چه ارزشی برای کالا یا خدمت شما قائل است.

۳- سود آوری (Profitability)

حالا نوبت این رسیده که بررسی این بخش بازار (Market Segmentation) که انتخاب کرده اید، و محصولی که قرار است به آن ها ارائه کنید چه مقدار سودآوری برای شما به ارمغان خواهد داشت. توجه کنید که سود آوری یعنی مانده حساب؛ نه گردش مالی. یعنی سود خالصی که قرار است عاید شما شود چقدر است؟

انتخاب بازار هدف به روش pvp

انتخاب بازار هدف به روش pvp

آواتار بسازید

حالا که جامعه هدف را انتخاب کردید نوبت آن رسیده که برای بازار هدف آواتار (Avatar) بسازید کنید.

آواتار شرح و توضیح دقیق از مشتریان شما _همان جامعه هدف که انتخاب کرده بودید_ و نحوه زندگی آن هاست. با ایجاد یک آواتار به طور موقت به آنها تبدیل شوید. این کار کمک می کند تا محصول را بهبود بدهید. از طرفی بیشتر بفروشید.

شما می بایست در مورد مشتریانتان تحقیق کنید. ترس هایشان چیست؟ از چه چیزی عصبانی می شوند؟ به چه موضوعاتی علاقه مند هستند؟

نیاز به مشاوره دارید؟

تماس بگیرید.

مجید کریمی مطلوب

09125522684

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست